Nauczyciele ZSiPO w Skale biorą udział w projekcie „Edukacja językowa szansą na rozwój szkoły” na teranie Wielkiej Brytanii, a ściślej mówiąc w Anglii. W tym miejscu moglibyście mi powiedzieć, że to już wiecie z poprzednich wiadomości, że się powtarzam, że to takie ważne dla szkoły, aby podnosić swoje kompetencje zawodowe, poszerzać swoją wiedzę, umiejętności językowe etc. Zapewne, gdybyście mi tak powiedzieli to i owszem, przyznałbym wam rację. To wszystko o czym napisałem powyżej jest ważne, a nawet bardzo ważne, jednak ja chciałbym przedstawić moją historię w nieco inny, mniej oficjalny sposób.

Moja opowieść rozpoczyna się na lotnisku w Krakowie Balicach. W oczekiwaniu na samolot do London-Stansted prowadziłem niezwykle ciekawe obserwacje przepływu osób i mienia w odniesieniu do czasu przylotów i odlotów samolotów, a także do pory dnia, lub raczej nocy. Rano, po niezbyt wnikliwej kontroli granicznej, wsiadłem do samolotu i … odleciałem. Podróż trwała około 2,5 godziny, jednak na lotnisku w Stansted wylądowałem o godzinę młodszy. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jak zapewne wiecie przekraczając linię brzegową Wielkiej Brytanii znalazłem się w innej strefie czasowej. A tak przy okazji: czy zastanawialiście się jak długo mógłby trwać jeden dzień gdybyśmy poruszali się odpowiednio szybko na zachód przekraczając kolejne strefy czasowe, zakładając bezawaryjność lotu?

W Anglii przywitała mnie piękna słoneczna pogoda. Z lotniska udałem się w dalszą podróż do Oxfordu. Na przesiadkę miałem only three minutes,  ale zdążyłem. In the end I was an hour younger. Podróż do Oxfordu trwała dłużej niż sam przelot. Po drodze obserwowałem odwrotny ruch uliczny i całkiem płaski krajobraz. W Oxfordzie udałem się na miejsce zakwaterowania, gdzie powitał mnie student z Omanu. Wieczorem poznałem moich gospodarzy z Pakistanu i Indii oraz ich dzieci. Zetknięcie z kulturą azjatycką było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Ci ludzie są niezwykle przyjaźni, mili, gościnni i sympatyczni, a do tego they make amazing dinners.

See you soon 🙂