Wycieczki to, jeżeli nie najlepsze to, jedne z najlepszych momentów pobytu, w każdej szkole. Dają chwilę wytchnienia i relaksu od codziennych obowiązków. Te, które odbyłem dały mi również okazję do poznania kultury, architektury i zabytków innych angielskich miast, a mianowicie Cambridge i Londynu.

Cambridge is most famous for its celebrated university, the second oldest university in the English-speaking world – Peter House College. The city of Cambridge is a university town. Every year there is a famous rowing race between the two Universities. One of the most well-know buildings in Cambridge, King’s College Chapel. Mógłbym w tym miejscu jeszcze pisać i pisać o historii tego pięknego miasta, o jego tradycjach, turystyce, szkolnictwie czy gospodarce, ale szczerze mówiąc nie chcę przynudzać więc przejdę do sedana. Oczywiście te i inne obszary funkcjonowania miasta są ciekawe, jednak zainteresowanych odsyłam do odpowiedniej literatury. Ograniczę się do tego co można zobaczyć w Cambridge. Otóż idąc tylko wzdłuż głównych ulic w centrum miasta można m. in. The Fitzwilliam Museum which is a spectacular building, Cambridge University Botanic Garden, Cambridge University Colleges, River Cam for Tours and punting oraz wspomniany już przez mnie King’s College Chapel. Rzecz jasna, nie są to jedyne warte obejrzenia obiekty.

Dla tych co lubią podziwiać obiekty sakralne też się nie zawiodą. W prawdzie jest tu mnóstwo kościołów anglikańskich, ale dzięki temu można poznać inną kulturę. Tutaj możesz bez problemu jeść w kościele gdyż nie ma takiego zakazu. Z łatwością możesz spotkać księdza, który jest kobietą i do tego proboszczem lub księdza z żoną i dzieckiem idącego na spotkanie do pubu z przyjaciółmi. Wszyscy oni są bardzo mili i życzliwi. I must admit however that travels educate.

Poza wspomnianymi wyżej atrakcjami można udać się tutaj do znanych centrów handlowych na shopping, można też iść na pobliski bazar. Jak zgłodniejesz możesz wstąpić, do tradycyjnego angielskiego baru, na fish and chips.

O wycieczce do Londynu nie będę dużo pisał. The capital of England is pretty but Oxford and Cambridge are prettier. Londyn to betonowy labirynt, w którym jeśli nie chcesz się zgubić, musisz poruszać się z nawigacją lub jak wolisz z mapą. Głównym celem mojej podróży do Londynu było spotkanie z nauczycielką naszej szkoły w ramach projektu, ale to już wiecie. Nie wiecie natomiast, że nie było to spotkanie czysto towarzyskie, chociaż na takie mogło wyglądać. We discussed a plan to explore London speaking English. Po spotkaniu wyruszyłem zwiedzać Londyn oczywiście nie rozstając się z nawigacją. Zobaczyłem wiele sławnych obiektów, które możecie zobaczyć na fotografiach. Niestety nie zrobiły na mnie większego wrażenia dlatego też I think London is overrated.

See you soon 🙂