Kurs: English for Effective Communication

W czasie dwutygodniowego pobytu w Oxfordzie prócz intensywnych lekcji z języka angielskiego był też czas na zwiedzanie miasta. A było co zobaczyć. Pierwsze pytanie, które się nasuwa po przybyciu do Oxfordu to: „Którędy na uniwersytet?”. Tymczasem uniwersytet jest wszędzie – otacza nas 38 kolegiów (ang. colleges), a pomiędzy nimi rozsiane są wydziały, instytuty, wydawnictwo i najróżniejsze akademickie budynki. Kolegia to najbardziej charakterystyczny element oksfordzkiego krajobrazu. Tu studenci mieszkają, jedzą, uczą się, uprawiają sporty – to ich dom i szkoła.
Ja swoje zwiedzanie miasta zaczęłam od Chris Church College & Catedral – college powstał w 1546 roku i od początku był bardzo ściśle powiązany z Kościołem Anglii. Kaplica kolegium jest zarazem katedrą anglikańskiej diecezji Oksfordu. We wnętrzach (na schodach prowadzących do wnętrza obiektu) kręcono film Harry Potter. Inne kolegia to College of St Mary, St Jones College, Wadham College, Oxford University Press
Inne miejsce, które również posłużyło jako scenografia do filmu Harry Potter to Bodleian Library – założona w 1602 roku jedna z najstarszych bibliotek europejskich, której księgozbiór liczy ponad jedenaście milionów książek, zajmujących biblioteczne półki o łącznej długości 180 km (około 17 000 000 woluminów). Bodleian Library od 1610 otrzymuje egzemplarz każdej książki opublikowanej w Wielkiej Brytanii.
Kolejny punkt na mapie miasta to The University of Oxford Botanic Garden (ogród botaniczny) – został założony na miejscu starego cmentarza żydowskiego w 1621 r i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Anglii. Pierwszy właściciel Sir Henry Danvers przeznaczył 5000 funtów (co stanowi dzisiejszą równowartość 3,5 mln funtów) na stworzenie “ogrodu ku chwale Boga i dla potomnych do nauki”. Nawet dziś ogród spełnia to kryterium – służy nauce i sławi naturę.
W Oxfordzie oprócz kolegiów, bibliotek i ogrodów można zwiedzać również muzea. Ja odwiedziłam Oxford University Museum of Natural History – podziwiać tu można ogromną kolekcję ptaków, w tym wspaniały okaz ptaka Dodo, który wymarł około 1638 r., zwierząt oraz szkieletów dinozaurów. Górna kondygnacja zawiera kolekcję motyli i insektów i (szklany ul). Również widok parteru z pierwszego piętra jest bardzo osobliwy.
Pitt Rivers Museum – w większości muzeów etnograficznych i archeologicznych obiekty są rozmieszczone według obszarów geograficznych lub kulturalnych. W Pitt Rivers Museum są rozmieszczone w zależności od typu: instrumenty muzyczne, broń, maski, tkaniny, biżuteria i narzędzia. Taka koncepcja umożliwia porównanie jak w różnych częściach świata tworzono przedmioty codziennego użytku.
Oxford Castle – jest usytuowany w centrum miasta, został wybudowany przez normańskiego barona Roberta D’Oyly w 1071 r. , początkowo drewniany przebudowany na kamienny. Oxford Castle popadł w ruinę w XIV w. W 1888 r. utworzono w nim więzienie, które działało aż do 1996 r. Obecnie na terenie Oxford Castle odbywają się przedstawienia teatralne.
W mieście znajdują się również księgarnie, z których największa to Blackwell‘s Bookshop. Sklep powstał w 1879r. i początkowo był bardzo mały, ale szybko się rozrósł. W 1966 r. otwarto salę Norrington (nazwaną od Sir Arthur Norrington prezesa Trinity College), która ma trzy mile (5 km) półek i 10.000 stóp kwadratowych (930 m2).
Po intensywnym zwiedzaniu miasta, można było odpocząć zwiedzając .. puby.
Najstarszy pub to The Bear otwarty w 1242r. Słynie z wywieszonych w gablotach na ścianach i sufitach krawatów (jest ich kilkaset w pubie od najbardziej znamienitych wykładowców i studentów Oxfordu).
The Eagle and Child (Orzeł i Dziecko) – to pub, który był kiedyś miejscem spotkań grupy literackiej Inklingowie, do której należeli m.in. J.R.R.Tolkien i C.S. Lewis.

Kategorie: by Joanna R.